18 czerwca 2017 r.

KONCERT ORGANOWY

Godzina 19:00 - Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce, ul. Szwedzka 2.

prof. Julian Gembalski - organy
 

Koncert Finałowy tegorocznej edycji Etnosakraliów Kurpiowskich wypełni muzyka organowa. Poza solowymi utworami organowymi w programie pojawią się improwizacje na temat znanych ludowych pieśni regionu Puszczy Kurpiowskiej. Artysta wykona także improwizację na temat, który zostanie wylosowany z tytułów zaproponowanych wcześniej przez słuchaczy. c_170_160_16777215_00_images_Prof-Julian-Gembalski.jpgProf. Julian Gembalski. Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie organów oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Studia podyplomowe ukończył w Paryżu studiując pod kierunkiem organistów: André Isoira i Michaela Chapuisa oraz muzykologa Jeana Saint-Arromana. Był także na kursie organmistrzowskim w Belgii pod kierunkiem Flora Peetersa. W 1992 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki kościelnej. Założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów.

Zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z francuskimi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu. W archidiecezji katowickiej pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej.

Od 1995 prowadzi regularne koncerty w ramach festiwalu "Muzyka Organowa w Katedrze" na organach Gregora Hradetzki'ego w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

We współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii "Sound of Silesian Organs", na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.

Laureat pierwszych nagród Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, nagrody krytyków "Orfeusz" na 38 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Nagrody im. Karola Miarki (2002)[1], Nagrody im. Wojciecha Korfantego nadanej przez Związek Górnośląski (2002)[2], nagrody Arcybiskupa Katowickiego "Lux ex Silesia"(2004)[3], odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".