11 czerwca 2017 r.

"JADĄ GOŚCIE, JADĄ..." CZYLI DAWNA MUZYKA CHIN W PRASTAREJ PUSZCZY KURPIOWSKIEJ

Godzina 19:00 - Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Plac gen. Józefa Bema 8.

Anna Krzysztofiak - instrumenty chińskie
 

Etnosakralia to po chińsku: siła modlitwy. Zamierzeniem artystki jest zbliżenie bardzo odległych sobie kultur poprzez zaprezentowanie publiczności uniwersalnego wymiaru muzyki religijnej.

Osią programu koncertu będą utwory wywodzące się tradycji buddyzmu chińskiego oraz japońskiego shinto. Usłyszymy tradycyjne utwory na chińską cytrę guzheng, chińską lutnię pipę, erhu, erxian, hulusi, cytrę guqin, a także japońskie yakumogoto i shakuhachi.c_170_113_16777215_00_images_Anna-Krysztofiak.jpgAnna Krysztofiak jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej.

Wielokrotnie występującą jako solistka chóru oraz solistka - wokalistka w koncertach w kraju i za granicą. Jako multiinstrumentalistka wykonuje muzykę na instrumentach dawnych i ludowych (organy, klawesyn, viola da gamba, klawikord, lira korbowa, dudy, mazanki, fujarki, itp) , oraz na szeregu instrumentów chińskich i japońskich (guzheng,guqin,erhu, erxian, zhonghu, pipa, xiao, hulusi, koto, yakumogoto, ichigenkin, biwa, shakuhachi, shamisen, sanshin, i inne...) a także na arabskiej lutni oud. Jest jedną z dwojga Europejczyków na świecie grających muzykę nanguan i jedyną taką osobą w Europie.

Kształciła się indywidualnie i na kursach mistrzowskich m.in. u Olgi Pasiecznik, Nicolasa Parle, Marka Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi, Abdou Ouardi, oraz u innych nauczycieli w Brukseli, Quanzhou i Tajpej. Odbywała praktykę w budownictwie organowym w pracowni organmistrzowskiej Manufacture d'Orgue de Bruxelles Patrick Collon. Przez rok pełniła funkcję organisty parafii polskiej przy kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli.

Została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu przez trzy miesiące mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts w klasie prof. Lin Po Chi. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyka w Ogrodzie Chińskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 

W jej dorobku znajdują się koncerty w kraju i za granicą (Belgia, Holandia, Luksemburg, Tajwan, Maroko). Występowała jako solistka z The Harp Consort, Andrew Lawrence-King, a także z Marią Pomianowską i jej zespołem. Koncertowała na festiwalach Kolory Polski i Kręgi Sztuki, Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich, oraz wielu innych festiwalach, a także miała zaszczyt uświetniać wizyty dyplomatyczne z Dalekiego Wschodu: Ksieżnej Hisako Takamado, prezydenta Chin Xi Jinpinga, ministra obrony Chin Wanguan Changam, wiceministra ChRL Xianga Zhaoluna i innych szlachetnych gości.