4 czerwca 2017 r.

IMPROWIZACJE NA TEMATY KURPIOWSKIE 

Godzina 12:15 - Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Dylewie, ul. Lipowa 1.
Godzina 17:00 - Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Lelisie, ul. Chylińskiego 1.

Arkadiusz Krawiel - cymbały wileńskie
Marcin Stefaniak - saksofon
 

Atutem duetu Krawiel/Stefaniak jest dobór instrumentów, dzięki któremu muzycy osiągają niespotykany koloryt i wyraz muzyczny. W programie znajdują się autorskie kompozycje nawiązujące stylistycznie do muzyki ludowej oraz standardy jazzowe w oryginalnych aranżacjach. 
Łączenie muzyki ludowej i jazzu na przestrzeni kilku ostatnich lat stało się dość powszechne. Jednak nie zawsze folklor wykonywany jest na tak rzadko spotykanym instrumencie jak cymbały wileńskie. Wykonawcy zaprezentują autorskie kompozycje, stworzone na znakomitej technice, niepowtarzalnym brzmieniu i wysublimowanym stylu.


c_170_244_16777215_00_images_Cymbaly-1.jpgArkadiusz Krawiel urodził się w 1989 r. w Węgorzewie. Naukę gry na cymbałach rozpoczął w 1998 r., a jego nauczycielem był nieżyjący już Andrzej Zajko. Od początku swej styczności z cymbałami co roku występuje na Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. Do konkursów muzyki ludowej, w których brał udział, zalicza się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Trzy razy był laureatem tego festiwalu.

Zajął także drugie miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Instrumentalistów Ludowych (Gryfino – Szczecin).

Drugim instrumentem, na którym gra – jest fortepian. Z tym instrumentem ma dużo większą styczność, i ma nadzieję, że będzie wiązał z nim przyszłość.

Ukończył z wyróżnieniem PSM I stopnia w Giżycku i PSM II stopnia w Olsztynie w klasie fortepianu, a następnie Akademię Muzyczną w Gdańsku na kierunku Jazz i muzyka estradowa, ze specjalnością Kompozycja i aranżacja. Obecnie prowadzi działalność pedagogiczną i koncertową. 

c_170_110_16777215_00_images_Cymbaly-2.jpgMarcin Stefaniak – saksofonista, absolwent Instytutu Jazzu AM w Katowicach oraz Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej AM w Gdańsku w klasie Macieja Sikały. Jest założycielem Marcin Stefaniak Trio, z którym wykonuje autorskie kompozycje z nurtu współczesnego jazzu akustycznego. Współpracuje z Arkadiuszem Krawielem, wykonując muzykę na saksofon sopranowy i cymbały wileńskie oraz prezentującym muzykę sakralną kwartetem wokalnym Beau Ton, wzbogacając brzmienie zespołu partiami improwizowanymi.

Jest członkiem wielokrotnie nagradzanego na festiwalach w Polsce i za granicą Jan Konop Big Band.