21 maja 2017 r.

IMPROWIZACJE ORGANOWE DO GADEK KURPIOWSKICH 

Godzina 19:00 - Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, ul. Gomulickiego 1a.

Krystyna Łaszczych - recytacje
Filip Presseisen - organy

 

Wyjątkowe wydarzenie artystyczne powstałe z połączenia słowa i muzyki.
Odkryjemy na nowo kurpiowskie opowieści recytowane przez narratora przy akompaniamencie organowych improwizacji inspirowanych tekstami gadek.

 

c_170_109_16777215_00_images_Filip-Presseisen.jpgFilip Presseisen - polski organista i improwizator urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr h. c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu jako stypendysta bawarskiego programu BAYHOST w 2013 roku, oraz klasę organów prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. W trakcie studów wziął udział w rocznym programie Erasmus-Socrates i studiował w klasie prof. Franza Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece.

Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów takich jak Wolfgang Zerer, Michael Radulescu, Peter van Dijk, Harald Vogel, Martin Sander, Rudolf Mayer, László Fassang oraz Andrés Cea Galán. Wziął udział w kursach improwizacji organowej prowadzonych przez prof. Wolfganga Seifena oraz Dirka Börnera.

Po ukończeniu warszawskiej uczelni odbył półroczną praktykę organmistrzowską w warsztacie Kristiana Wegscheidera w Dreźnie (Wegscheider Orgelbau Dresden), oraz zakładzie braci Torkildsen w Norwegii (Torkildsen Orgelbyggeri Åsen).

Jest członkiem Baltisches Orgel Centrum, Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz międzynarodowej grupy Bach-Societät. Koncertuje zarówno w kraju jak i zagranicą (Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Norwegia, Litwa). 

Sanktuarium 1Oprócz tego koncertuje jako improwizator, podkładając na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracując z zespołem Flores Rosarum.

W roku 2015 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji "Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im Babylon" w Berlinie, w roku 2016 został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze otrzymując nagrodę specjalną Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych.