14 maja 2017 r.

"JADĄ GOŚCIE, JADĄ..." CZYLI MIESZCZAŃSKI GDAŃSK W KURPIOWSKIEJ PUSZCZY 

Godzina 11:30 - Bazylika Mniejsza p.w. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, Plac Kardynała Wyszyńskiego 1.
Godzina 13:30 - Plac przed kościołem pw. Ducha Świętego w Kadzidle, ul. Sportowa 3.
Godzina 19:00 - Forty Bema. Ostrołęka, ul. Warszawska 2.

Monika Kaźmierczak - carillon 

 

Podczas wyjątkowych koncertów plenerowych będziemy mieli okazję zobaczyć i poznać carillon - instrument składający się z kilkudziesięciu dzwonów ważących łącznie prawie 5 ton i zawieszonych na jednej platformie. Jest to jedyny mobilny carillon w Polsce (jeden z ośmiu w całej Europie!), który jest własnością Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Niepowtarzalne koncerty z możliwością obejrzenia i usłyszenia instrumentu z bliska z pewnością zaciekawią nie tylko najmłodszych…  

c_170_113_16777215_00_images_Monika-Kazmierczak.jpgad. dr Monika Kaźmierczak. Miejska carillonistka od 2001 roku. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (teoria muzyki, muzyka kościelna, dyrygentura chóralna) oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort (Niderlandy). Naukę gry na carillonie zaczęła podczas kursów organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które prowadził Gert Oldenbeuving z Holandii. Laureatka wielu stypendiów, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta dla najlepszej studentki Wydziału (2001), stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego na studia w Amersfoort (2003/2004), Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, wykorzystanego na kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera.

Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie (2003 – I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Almelo, 2004 – II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Venlo, 2008 – finał Międzynarodowego Konkursu Carillonowego im. Królowej Fabioli w Mechelen, 2013 – III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym dla Duetów w Zwolle).

W 2012 roku uzyskała doktorat w zakresie gry na carillonie (2012) na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Carillon
Monika Kaźmierczak obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. gry na carillonie. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Elblągu i od 2006 roku prowadzi Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku (m.in. trzy edycje Muzycznego Święta Miasta, Letnie Koncerty Carillonowe, Gdański Festiwal Carillonowy) i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in. Od 2011 roku jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego.